Start »  Archiwum »  Wydarzenia » Szczegóły informacji

15.11.2006, Warszawa
 

NOWE OTWARCIE W STOSUNKACH POLSKO-UKRAIŃSKICH

Zapowiedź intensyfikacji współpracy dwustronnej pomiędzy Polską a Ukrainą to wynik spotkania premierów Jarosława Kaczyńskiego i Wiktora Janukowycza. Szef polskiego rządu, który przebywa z oficjalną wizytą w Kijowie, zaznaczył, że stosunki polsko-ukraińskie, niezależnie od przemian i sytuacji w obu krajach, mają trwale strategiczny charakter.

Głównymi tematami rozmowy premierów było bezpieczeństwo i rozwój współpracy w sferze energetycznej, relacje ekonomiczno-handlowe oraz perspektywy realizacji wspólnych projektów m.in. w przemyśle obronnym, lotnictwie czy też dotyczących rozbudowy korytarzy transportowych. Szefowie rządów Polski i Ukrainy za jeden z najważniejszych projektów uznali rozbudowę systemu przesyłu ropy, czyli dobudowę rurociągu Odessa-Brody do Płocka. Wiktor Janukowycz przedstawił koncepcję, zgodnie z którą początkowo rozważane jest dobudowanie odcinka do Kralup. Jego zdaniem, jeśli to się uda, będzie to optymistycznym prognostykiem dla całego przedsięwzięcia. Szef rządu Ukrainy podkreślił, że zainteresowanie tym projektem wyrazili partnerzy z basenu Morza Kaspijskiego. Zdaniem prezesa Rady Ministrów RP koncepcja przedstawiona przez Ukraińców jest rozsądna. Premier oświadczył, że są środki finansowe na to przedsięwzięcie. Jednak podkreślił, że nie można jeszcze wskazać konkretnych terminów i trzeba dopracować szczegóły.

Jarosław Kaczyński zapewnił również, że nasz kraj jest nastawiony na współpracę z Ukrainą we wszystkich dziedzinach gospodarki. - Bardzo nam zależy na kontaktach między Polakami a Ukraińcami i na otwarciu granicy - powiedział szef polskiego rządu. Dodał, że mimo ograniczeń wynikających z przynależności do struktur europejskich Polska będzie czynić wszystko, by Ukraina była coraz bliżej Unii.

Goszcząc w Kijowie, prezes Rady Ministrów wziął udział w ceremonii podpisania protokołu z posiedzenia Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Złożył też wieńce pod pomnikiem "Ofiar Głodu 1932-1933" oraz pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Prezes Rady Ministrów rozmawiał również w Kijowie z liderką BJUT Julią Tymoszenko, która jest zwolenniczką przystąpienia Ukrainy do NATO i UE.  Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że w niedługim czasie taką postawę będą reprezentować wszyscy znaczący ukraińscy politycy. Julia Tymoszenko poinformowała, że usłyszała od polskiego premiera słowa wsparcia dla wszystkich demokratycznych procesów na Ukrainie. - Odczuliśmy, że przywódcy Polski, którzy stali koło nas w najtrudniejszych momentach, również dzisiaj są z Ukrainą i wspierają ją w eurointegracyjnych dążeniach - powiedziała.

Na spotkaniu szefa rządu RP z ukraińskim prezydentem Wiktorem Juszczenką i ministrem spraw zagranicznych Borysem Tarasiukiem poruszono kwestię ożywienia współpracy gospodarczej, szczególnie w sferze energetyki. Premier Kaczyński przedstawił także polskie stanowisko w kwestii negocjacji umowy Unia Europejska-Rosja. Za optymistyczne uznał zapewnienie prezydenta Juszczenki, że kurs zapoczątkowany przez Ukrainę w "pomarańczowej rewolucji" będzie kontynuowany.

Za istotną część wizyty w Kijowie szef polskiego rządu uznał rozmowę z przedstawicielami organizacji polskich na Ukrainie. - Dla nas Wasza obecność tutaj jest nie tylko przypomnieniem naszej historii, ale i wyzwaniem na przyszłość. Chcemy, byście tutaj byli i podtrzymywali związki z Ojczyzną - Polską - zaznaczył.

Premier spotkał się także z przewodniczącym Narodowej Partii Ukrainy Jurijem Kostenką.

 

Zdjęcie z wizyty
Zdjęcie z wizyty
Zdjęcie z wizyty
Zdjęcie z wizyty
Zdjęcie z wizyty
Zdjęcie z wizyty
 


 Zawartość działu| Strona startowa | Wyszukiwarka | Kontakt |

CIR Centrum Informacyjne Rządu Copyright ©